Za učenike osnovne škole iz Đelekovca, održana radionica u sklopu projekta „LIFE RESTORE for MDD“

Za 32. učenika 5. do 8. razreda osnovne škole iz Đelekovca, dana 30. travnja 2025. godine Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije održala je edukativnu radionicu u sklopu projekta „LIFE RESTORE for MDD“.  Radionica je održana na području Regionalnog parka Mura-Drava, u blizini ušća Mure u Dravu i prve „Škole uz rijeku u Koprivničko-križevačkoj županiji“ koje je jedno od dijela projektnog područja spomenutog projekta. Na tu radionicu koja je dio terenske nastave učenici su zajedno sa svojim nastavnicima stigli biciklima. Javna ustanova učenike je informirala o području na kojem se nalaze, te im objasnila kako je to višestruko zaštićeno područje zaštićeno kao Regionalni park Mura-Drava, a koje je i sastavni dio ekološke mreže Republike Hrvatske Natura 2000 područja važnog za očuvanje vrsta, stanišnih tipova i ptica, te je ujedno i sastavni dio od strane UNESCO-a proglašenog Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u pet država. Obilaskom područja, te šetnjom po uspostavljenoj poučnoj stazi učenici su dobili brojne informacije o bogatoj flori i fauni, odnosno bioraznolikosti i krajobraznoj raznolikosti tog višestruko zaštićenog područja, kao i  karakteristikama i promjenama vezanim za područje rijeka Mure i Drave koje su se mijenjale tijekom godina. Osim toga učenici su imali prilike saznati i o invazivnim stranim vrstama koje se nalaze na tom području, njihovoj štetnosti, te zašto predstavljaju prijetnju bioraznolikosti. Neke od biljnih invazivnih stranih vrsta učenici su imali prilike i vidjeti, s obzirom da se nalaze uz poučnu stazu. Na lokaciji prve „Škole uz rijeku u Koprivničko-križevačkoj županiji“ učenicima su podijeljeni edukativni listići koji su izrađeni u okviru spomenutog projekta, kako bi ponovili što su sve zapamtili tijekom radionice, te kako bi dodatno produbili i nadogradili svoje znanje o tom zaštićenom i ekološki važnom području, njegovoj bioraznolikosti i krajobraznoj raznolikosti, te invazivnim stranim vrstama koje su prisutne na njemu.
Na kraju radionice učenici su krenuli na vožnju solarnim čamcem koji je za njih organiziran od Općine Legrad, kako bi dodatno doživjeli ljepotu i prirodne vrijednosti rijeke Drave, te njenu bogatu bioraznolikost i krajobraznu raznolikost.   

Projekt je su-financiran sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili CINEA. Ni Europska unija ni CINEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Facebook
Twitter
LinkedIn