Povratak prve rode 2025. godine u Koprivničko-križevačku županiju

Iako biljke proljetnice smatramo prvim vjesnicima proljeća, također među prve vjesnike proljeća ubrajaju se i ptice selice koje nam se vraćaju iz toplijih krajeva, a jedna od njih je i bijela roda.
Prema dojavi mještana Gole, ove godine već 18. veljače vratila se prva roda na područje Koprivničko-križevačke županije i to u mjesto Gola, u gnijezdo na električnom stupu u ulici Stjepana Radića kraj kućnog broja 90. Dobivenim informacijama od mještana Gole i gđe. Biserke Saboliček, ta roda već nekoliko godina dolazi u to gnijezdo u Golu  u periodu oko 20. veljače, a ponekad je to dan, dva prije ili kasnije.
Jedan od mogućih razloga zašto se rode svake godine sve ranije vraćaju u naše krajeve su sve izraženije klimatske promjene, kao i tople zime.
Bijela roda (Ciconia ciconia) je jedna od najprepoznatljivijih vrsta ptica. Ima duge crvene noge i crven kljun. Njeno perje je bijele boje, osim na krilima gdje je perje crne boje. Visoka je od 100 do 110 cm s rasponom krila od 195 do 210 cm, a teška je oko 2,3 do 4,5 kilograma. Najčešće se hrani malim sisavcima (voluharice, miševi, mladi štakori), kukcima (skakavci, cvrčci), vodozemcima, zmijama, gušterima, gujavicama, ribama, školjkama, rakovima, pa čak i jajima ptica koje se gnijezde na tlu. Ishrana joj ovisi o sezoni, mjestu i raspoloživosti plijena, a najčešća mjesta na kojima nalazi hranu su vlažne livade košanice, te poljoprivredna zemljišta koja se koriste na tradicionalan način. Svoja gnijezda gradi u naseljima: na krovovima kuća, električnim stupovima te stablima, a njena gnijezda mogu težiti i do jedne tone. U Hrvatskoj najčešće boravi od ožujka do sredine kolovoza, dok za zimskih mjeseci živi u  toplijim krajevima, najčešće u Africi. Bijela roda smatra se simbolom suživota čovjeka i prirode, očuvanosti prirodnih staništa i tradicionalnog krajobraza, a njihova prisutnost u našoj blizini potvrda je da živimo u zdravom okolišu.
Kako bi se očuvala i zaštitila populacija bijele rode u Republici Hrvatskoj sukladno Zakonu o zaštiti prirode i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama bijela roda (Ciconia ciconia) je strogo zaštićena vrsta.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije kao i svake godine, i ove 2025. godine planira provesti brojne aktivnosti vezane za očuvanje bijele rode. Najvažnija od njih je monitoring i praćenje stanja bijele rode na području Koprivničko-križevačke županije, te provođenje projekta Zaštita i očuvanje bijele rode (Ciconia ciconia) u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Facebook
Twitter
LinkedIn