Search
Close this search box.

Terenski stručni skup u Nacionalnom park Paklenica

       Dana 16. svibnja 2015. godine u sklopu suradnje Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije s učiteljima i nastavnicima obavljen je zajednički stručni obilazak Nacionalnog parka Paklenica. U ime Koprivničko-križevačke županije i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije na tom terenskom stručnom skupu sudjelovala je ravnateljica Javne ustanove Željka Kolar.

Kao dio svojeg stručnog usavršavanja učitelji i nastavnici geografije, biologije i kemije naše županije imali su priliku vidjeti bogatstvo oblika karakterističnog planinskog reljefa i njegove vegetacije. Uz pomoć zaposlenice Javne ustanove Nacionalni park Paklenica gospođe Ivane koja nas je vodila duž cijele poučne staze, na vrlo stručan način prezentirano nam je bogatstvo stijena, biljnog i životinjskog svijeta, krajolika, te način života ljudi u tom području u prošlosti i sadašnjosti. Tijekom izlaganja o tom vrlo zanimljivom i prirodno vrlo vrijednom području mogle su se uočiti sličnosti vegetacije s područjem Značajnog krajobraza Kalnik koji se nalazi u našoj Koprivničko-križevačkoj županiji. Saznali smo da ime Paklenica najvjerojatnije potječe od smole crnog bora, tzv. „pakline”, koju je lokalno stanovništvo koristilo u narodnoj medicini, za zacjeljivanje rana, zatim kao luč – za osvjetljenje te za premazivanje drvenih brodova.

Prostor Velike i Male Paklenice već je 1949. g. proglašen nacionalnim parkom. Osnovni razlog proglašenja ovog prostora nacionalnim parkom bila je zaštita najočuvanijeg i najvećeg šumskog kompleksa na području Dalmacije. Prostire na površini od 95 km², na južnim obroncima Velebita, ispod najviših vrhova Vaganskog vrha (1.757 m) i Svetog brda (1.753 m). Obuhvaća područje bujičnih tokova Velike i Male Paklenice, odnosno njihove prepoznatljive kanjone okomito urezane u južne padine Velebita. Karakterizira ga iznimno bogatstvo geomorfoloških pojava i oblika, raznolik biljni i životinjski svijet, atraktivni krajolici i netaknuta priroda uvjetovana klimatskim karakteristikama ali i bogatom i raznolikom geološkom prošlosti. Poseban dojam ostavila je atrakcija pogleda na vrlo hrabre penjače po okomitim stijenama Nacionalnog parka Paklenica.

Oduševljeni dojmom koji je ostavio posjet i nova saznanja o ovom prelijepom nacionalnom parku svi sudionici ovog terenskog skupa iskazali su interes da takvih terenskih obilazaka bude i u budućnosti, a gospodin Miroslav Kanisek u ime svih sudionika zahvalio je zahvalio je i Koprivničko-križevačkoj županiji na pomoći i osiguranju prijevoza za sudionike ove vrlo vrijedne edukativno stručne posjete.

P5160137P5160191P5160158P5160152P5160150P5160164

Facebook
Twitter
LinkedIn