U sklopu svjetske akcije World Cleanup na području cijele Hrvatske i ove godine provedene su mnoge aktivnosti nacionalne kampanje Zelena čistka 2016. Cilj tih aktivnosti bio je okupiti Hrvatsku u rješavanju zajedničkog problema – otpada. Zelena čistkadio je globalnog pokretaLet’s do it! koji okuplja aktivne građane i organizacije u najvećem volonterskom projektu u povijesti čovječanstva. Cilj je u jednom danu ukloniti što veće količine ilegalno odloženog otpada. Ideja je 2008. godine krenula iz estonske građanske inicijative Let’s do it! (Učinimo to!), koja je organizirala akciju u kojoj je sudjelovalo 50.000 volontera, koji su u jednom danu očistili 10.000 tona otpada s budžetom od 500.000 eura. U normalnim okolnostima državi bi za to bile potrebne 3 godine i više od 22 milijuna eura!
Divlja odlagališta otpada predstavljaju iznimno veliku opasnost za okoliš, prvenstveno zbog onečišćenja tla, zraka te voda, kao i mora. Kao mogući izvori zaraza direktno ili indirektno utječu na zdravlje ljudi i ostalih živih organizama, a u ljetnim mjesecima često su i izvori požara. Većina divljih odlagališta otpada sadrži otpad iz domaćinstava, ali i velike količine građevinskog, čak i opasnog otpada.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije u subotu 23. travnja 2016. godine uključila se u Zelenu čistku putem aktivnosti koje su održane na zaštićenom području Posebnog rezervata Veliki Pažut i dijela Regionalnog Parka Mura-Drava kod Legrada.
U suradnji s Lovačkom udrugom „Kuna” Legrad, ekološkom udrugom Eko Legrad akciji su se pridružili i učenici entuzijasti i ljubitelji prirode iz OŠ Legrad te predstavnici Općine Legrad od smeća i otpada očišćeno je i područje na dijelu Regionalnog parka Mura-Drava evidentirana lokacija kao važno Natura 2000 područje za ptice i područje očuvanja značajno za vrste i stanišne tipove. Nakon prikupljanja prikupljeni otpad je odvezen na općinsko odlagalište.
Cilj ovogodišnje zelene čistke bio je buđenje svijesti o stvaranju i važnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje, koja je naše zajedničko dobro, prvi je korak na tom putu.