U utorak 22. studenoga u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu održana je međunarodna stručna konferencija „ 30 GODINA MREŽE NATURA 2000 – Poslušaj glas prirode!” koju je organiziralo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Na konferenciji je u ime Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-Križevačke županije sudjelovala ravnateljica Javne ustanove Željka Kolar. Okupljeni su na konferenciji, kroz niz izlaganja i panel raspravu predstavnika Europske komisije, Europske agencije za okoliš i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, imali prilike čuti brojne teme iz područja politika zaštite prirode. Konferenciju je otvorio državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović koji je istaknuo da pitanje zelene politike više nije pitanje izbora ni luksuza već je to realnost i jedini put kojim se treba ići. Svoja izlaganja održali su i predstavnica Glavne uprave za okoliš pri Europskoj komisiji Luisa Samarelli koja je predstavila obveze država članica u sklopu EU strategije o bioraznolikosti 2030., iz Europske agencije za okoliš izlaganje je održala dr.sc. Riyong Kim te ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Igor Kreitmeyer koji je kroz primjere iz prakse predstavio politike i projekte zaštite prirode u Hrvatskoj.
U drugom dijelu konferencije održana je panel rasprava na kojoj su sudjelovali dr.sc. Vedran Nikolić iz Glavne uprave za okoliš Europske komisije, Dunja Mazzocco Drvar, ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, dr.sc. Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, mr.sc. Ante Mišura, ravnatelj Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, te Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma. Na panelu se raspravljalo o budućim izazovima u ostvarivanju ciljeva zaštite prirode do 2030.godine te su se svi sudionici panel rasprave složili da nema vremena za čekanje te su promjene nužne već danas, a ne sutra. Dotaknuli su se i teme turizma, koji je od velike važnosti za cijelu Hrvatsku te su istaknuli da je najveći cilj održivi turizam koji obuhvaća očuvanje okoliša i klime i kojem streme i turisti.
Ova međunarodna konferencija pokazala je smjer kojem teže i Hrvatska i Europska unija, a to je zelena politika, održivost i borba protiv klimatskih promjena koji trebaju postati prioritet. Promjene se neće dogoditi preko noći te je potrebna i promjena načina razmišljanja ljudi te način na koji se odnose prema prirodi i resursima našeg planeta. Zaključak ove međunarodne konferencije „ 30 GODINA MREŽE NATURA 2000 – Poslušaj glas prirode!” je očuvanje bioraznolikosti i obnova ekosustava u kojoj svi sektori moraju pridonijeti međusobnom suradnjom kako bismo obnovili i oporavili prirodu.