Search
Close this search box.

Održan 7. Skup stručnih službi Javnih ustanova za upravljanje zaštićenim područjima

Od 16.-18.10.2012. godine u organizaciji Državnog zavoda za zaštitu prirode u Svetom Martinu na Muri održan je 7. Skup stručnih službi javnih ustanova za upravljanje zaštićenim područjima. Domaćin skupa bila je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Međimurske županije. Cilj skupa bio je informiranje, razmjena iskustava i edukacija djelatnika stručnih službi radi učinkovitije i ujednačene zaštite, očuvanja i promicanja te održivog korištenja zaštićenih područja. Osim djelatnika javnih ustanova iz cijele Republike Hrvatske na skupu su sudjelovali i predstavnici Državnog zavoda za zaštitu prirode, Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Sokolarskog centra, Udruge Sunce, Instituta za ekologiju E.C.O. U ime Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Koprivničko-križevačke županije bila je nazočna ravnateljica Željka Kolar.

Prva dva dana bila su rezervirana za tematska predavanja. Dosta rasprave bilo je o novom Zakonu o zaštiti prirode koji je stupio na snagu u srpnju ove godine, rezultatima provedene ankete o zaštiti prirode, granicama zaštićenih područja, invazivnim vrstama, planiranju istraživanja i praćenje stanja bioraznolikosti. Nekoliko predavanja bilo je o edukacijskim i interpretacijskim sadržajima kroz podmorsku poučnu stazu u NP Brijuni, poučnu stazu za slijepe i slabovidne osobe u Gornjem Kamenjaku i geocaching u PP Papuk i prikaz provedenih aktivnosti na području Strahinjščice. Osim toga, održana su predavanja o sustavu za dojavu i praćenje stanja strogo zaštićenih vrsta, pravilnom postupanju s pronađenim ozlijeđenom, bolesnim ili uginulom pticom grabljivicom, monitoringu i inventarizaciju šišmiša, NIP projektu, postdiplomskom studiju i programu za zaštitu prirode. Održan je i posebni sastanak predstavnika Državnog zavoda za zaštitu prirode s predstavnicima županijskih javnih ustanova na kojem se raspravljalo o godišnjim programima županijskih javnih ustanova, proceduri njihovog usvajanja i donošenja kao i načinu dobivanja mišljenja na te programe od strane Državnog zavoda za zaštitu prirode.

Treći dan organiziran je terenski obilazak dijela Regionalnog parka Mura-Drava s ciljem upoznavanja sudionika s upravljanjem parka i problematikom s kojom se susreću Javne ustanove koje upravljaju područjem Regionalnog parka Mura Drava.

strucni skup
Facebook
Twitter
LinkedIn