Search
Close this search box.

Obilježavanje godine bregunica

S obzirom da je Bregunica jedna od najugroženijih vrsta ptica duž Drave u Hrvatskoj Svjetski fond za zaštitu prirode (WWF) je zajedno s nevladinim udrugama Prirodoslovnim društvom Drava, udrugom Zeleni Osijek, Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode, udrugom Baobab, udrugom ZEUS i Matis rafting klub, proglasio bregunicu za hrvatsku pticu 2016. godine.

Kako bi se pridonijelo očuvanju te ugrožene i rijetke vrste i njenih prirodnih staništa duž rijeke Drave na području Koprivničko križevačke županije Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije zajedno s brojnim partnerima tijekom godine planira organizirati raznovrsne aktivnosti s ciljem ukazivanja na značaj bregunice koja je jedna od najugroženijih vrsta ptica duž Drave u Hrvatskoj, gdje obitava oko 50% hrvatske populacije bregunica, a čiji se broj u posljednjih 30 godina smanjio za 90%. Stručnjaci za ptice procjenjuju da je nacionalna populacija u osamdesetim godinama 20. stoljeća brojala više od 30.000 parova, dok se današnja nacionalna populacija procjenjuje na 5.000 do 8.000 parova.

Bregunica (Riparia riparia) je ptica selica. Spada u porodicu lastavica i to je najmanja europska lastavica. Tijekom travnja vraća se iz Afrike na Dravu, počinje kopati oko 70 cm duboke rupe u strme obale rijeke. Bregunice se hrane malim, letećim kukcima, npr. komarcima, i jedna obitelj može ih pojesti i do 10.000 na dan, čime čine veliku uslugu ljudima i drugim životinjama, naročito stoci.

Veličine od oko 12 cm i težine samo 14 grama. To je ptica koja gnijezdi u kolonijama, a gnijezda obično gradi u prirodnim, okomitim, pjeskovitim obalama rijeka.

Glavne aktivnosti u našoj županiji biti će vezane za rijeku Dravu.

U suradnji s WWF-om na dvije lokacije i to u blizini Sigeca i Donje Dubrave planirane su a i dijelom već provedene aktivnosti je čišćenja i pripreme ključnih lokacija obale potrebnih za dolazak i gniježđenje bregunica. U provedbu tih dvodnevnih aktivnosti koje su održane prvog i drugog travnja 2016. godine uključili su se brojni ljubitelji prirode.

Također edukativno promotivne aktivnosti vezane za očuvanje bregunice nastaviti će se u sklopu projekta Zaštita Europske linije života – uspostava Prekograničnog rezervata biosfere duž Mure, Drave i Dunava. U okviru toga provesti će se brojne edukativne aktivnosti osnovnoškolske djece iz Koprivničko-križevačke, Međimurske, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije.

Stručnjaci ornitolozi će održati predavanje o bregunicama, za skupinu djece iz škola koje su suradnici u projektu. U okviru terenskih aktivnosti planiran je jednodnevni zajednički odlazak na lokacije gdje obitava kolonija bregunica na Libanovcu i Jelkušu. Nakon toga kroz razne zajedničke aktivnosti (sudjelovanje u kvizu, slikanje i sl.) planira se i zajedničko druženju djece sudionika terenskih aktivnosti iz Međimurske i Koprivničko-križevačke županije, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije.

S obzirom da bregunica jedna od najugroženijih vrsta ptica duž Drave u Hrvatskoj, a na Dravi još uvijek živi oko 50% hrvatske populacije bregunica, nadamo se da ćemo navedenim aktivnostima zajednički pridonijeti očuvanju ne samo njenih rijetkih i ugroženih staništa prirodnih strmih zemljanih i pjeskovitih obala već i očuvanju i povećanju populacije odnosno jedinki za naše područje vrlo važne vrste ugroženih ptica – bregunice.

bregunice 1bregunice 2

IMG 0063IMG 0134IMG 0143IMG 0094

Facebook
Twitter
LinkedIn