Dana 10. veljače 2024. godine stupio na snagu Pravilnik o crnoj i bijeloj listi stranih vrsta (u daljnjem tekstu: Pravilnik). Taj Pravilnik objavljen je u Narodnim novinama broj 13/24. Donio ga je ministar gospodarstava i održivog razvoja sukladno članku 9 stavka 6. Zakona o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima („Narodne novine“ broj 15/18 i 14/19). Tim Pravilnikom utvrđuje se crna lista, bijela lista, te kriteriji za uvrštavanje strane vrste na te popise, kao i provođenje revizije i ažuriranja popisa.
Sukladno Pravilniku na crnoj listi navedene su invazivne strane vrste koje izazivaju zabrinutost u Republici Hrvatskoj i koje ispunjavaju sljedeće kriterije:
- da su strane na području Republike Hrvatske,
- da mogu uspostaviti održivu populaciju i rasprostraniti se u okolišu u trenutačnim uvjetima, te u predvidivim uvjetima klimatskih promjena,
- da imaju poznati ili procijenjeni budući značajan štetan učinak na bioraznolikost i povezane usluge ekosustava, te mogu imat štetan učinak na zdravlje ljudi i gospodarstvo,
- da će se uvrštavanjem na crnu listu učinkovito spriječiti, svesti na najmanju moguću mjeru ili ublažiti njihov učinak.
Sve invazivne strane vrste koje se nalaze na crnoj listi ne smije se unositi na područje Republike Hrvatske (osim provoza pod carinskim nadzorom), stavljati na tržište, razmjenjivati, držati, uzgajati ili razmnožavati uključujući držanje u kontroliranim uvjetima, te uvoditi u prirodu.
Na crnoj listi trenutno se nalazi deset vrsta od čega su četiri vrste biljaka visokih trava i to: Sellowova pampas trava, amurska i kineska srebrna trava, te šibasto proso, četiri vrsta riba i to: smeđi (patuljasti) somić, kanalski som, smeđi amur i orijentalni piškur, jedna vrsta raka američki hlap, te jedna vrsta ptice mala aleksandra. Za sve ove vrste provedene su i procjene rizika invazivnosti, te su ona objavljena na službenoj internetskoj stranici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Za korištenje vrsta s crne liste u svrhu istraživanja, proizvodnju u znanstvene svrhe ili medicinsku uporabu pravna osoba dužna je ishoditi dopuštenje nadležnog Ministarstva.
Strane vrste koje se mogu stavljati na tržište i/ili uzgajati u kontroliranim uvjetima bez ishođenja dopuštenja Ministarstva navedene su na bijeloj listi. Te vrste ne predstavljaju ekološki rizik u Republici Hrvatskoj. Na bijeloj listi trenutno se nalazi 3073 vrsta od kojih je 1855 vrsta riba, 810 vrsta biljaka, 294 vrsta koralja i 114 vrsta ptica.
Na području Koprivničko-križevačke županije također su zabilježene neke od stranih i invazivnih stranih vrsta koje se nalaze na crnoj i bijeloj listi donesenog Pravilnika.