Kako bi se upozorilo na konstantno smanjenje brojnog stanja jedinki bijelih roda i ove godine brojnim prigodnim aktivnostima obilježen 24. kolovoza Dan roda. Brojnim informativno edukativnim aktivnostima kojima je tema bila bijela roda i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije nastojala je pridonijeti popularizaciji i očuvanju bijele rode i njenih staništa.
Uspješno je provela sve aktivnosti ovogodišnjeg monitoringa bijelih roda u kojem su na području Koprivničko križevačke županije ove godine zatečena ukupno 176 gnijezda bijelih roda od kojih je 165 bilo aktivno. U gnijezdima se nalazilo od 1 do 4 mladih u gnijezdu dok 81 gnijezdo nije imalo mladih. Samo se u jednom gnijezdu u Koprivničko-križevačkoj županiji nalazilo pet mladih roda i to se gnijezdo nalazilo u Kunovcu kraj osnovne škole. Također Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije u suradnji sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provodi projekt „Zaštita i očuvanje bijele rode u 2016. godini” u okviru kojeg je u tijeku zaprimanje dokumentacije za ostvarivanje potporu u iznosu od 700,00 kuna po gnijezdu rode, smještenom na građevinskom objektu (kući ili zgradi) i na koju pravo imaju svi vlasnici ili korisnici tih objekata ukoliko dostave traženu dokumentaciju sukladno uvjetima u obavijesti o projektu „Zaštita i očuvanje bijele rode (Ciconia ciconia)” na području Koprivničko križevačke županije u 2016. godini objavljenoj na internetskoj stranici Javne ustanove www.zastita-prirode-kckzz.hr.
Zbog nestanka prirodnih staništa do kojih dolazi zbog moderniziranja poljoprivrede, isušivanja vlažnih područja, prenamjene pašnjaka i upotrebe pesticida bijela roda je ugrožena vrsta, te njen opstanak uvelike ovisi i o načinu života na selu. Ta ptica je jedna od najpoznatijih europskih vrsta ptica koja svoja gnijezda najčešće gradi na krovovima kuća, crkava, štagljevima, na stupovima, a hrani na poljoprivrednim površinama. Njena glavna hrana su miševi, žabe, zmije, gušteri i skakavci. Bijela roda pripada europskim gnjezdaricama. U Hrvatsku dolazi u proljeće i ostaje do kraja ljeta kada počinje selidba prema Africi. Tamo provodi zimu i to ne zbog hladnoće nego zbog nedostatka hrane. Put ukupno traje od dva do četiri mjeseca. Rode se sele u jatima i to zajedno mlade nedorasle i stare dorasle jedinke. Za razliku od većine mladih ptica ptica koje instinktivno znaju put do zimovališta, mlade rode ne znaju put nego ga pronalaze seleći se s odraslima.
Ruta selidbe bijelih roda iz naših krajeva počinje uz dolinu Drave i Save do doline Dunava, ide do Bugarske prema jugu do Grčke. Iz Europe u Aziju prelaze letom iznad Bospora, koji je je najuži prijelaz jer rode ne vole letjeti iznad širokog mora. Dalje nastavljaju let preko Turske i Bliskog istoka kroz Siriju, Libanon i Izrael iz kojeg prelijeću u Egipat i tako stižu u Afriku, do doline Nila od kud idu na jug, preko Sudana i drugih afričkih država sve do Južnoafričke Republike. Naše rode uglavnom zimuju na krajnjem jugu Afrike, u provincijama Cape i Natal. Tijekom jedne selidbe od gnjezdilišta do zimovališta roda prijeđe 12.000 do 15.000 km. Prve rode na jug Afrike stižu u listopadu, a one koju su se zadržale tek u prosincu. Povratak na gnjezdilišta znatno je brži jer se rode žure što prije doći i što prije zauzeti stara gnijezda. Ako je put prošao bez većih nepogoda, sve rode dolaze u naše krajeve krajem ožujka. Prvo zauzimaju gnijezda, te se pare, a zatim ženke nesu jaja. Manji dio roda koji zbog raznoraznih neprilika zaostane u povratku iz Afrike dolazi u naše krajeve tijekom mjeseca travnja i čak svibnja. Usamljene rode na gnijezdu čekaju partnera i do dva mjeseca. Rode koje se vrate tako kasno više ne stignu uspješno dovršiti gniježđenje i podići mlade do početka kolovoza, te one samo popravljaju gnijezdo i obično ne nesu jaja.
Rode grade jedno od najvećih i najtežih gnijezda koje može težiti i preko jedne tone zbog čega gnijezda uzrokuju štete na krovovima ili stupovima električne mreže. Rušenje gnijezda nije dozvoljeno. S obzirom na činjenicu da je bijela roda (Ciconia ciconia) strogo je zaštićena Zakonom o zaštiti prirode („Narodne novine” broj 80/13) i Pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama („Narodne novine” broj 144/13 i 73/16) kažnjava uznemiravanje ovih ptica, kao i svako namjerno uništavanje i njihovih gnijezda.