U okviru projekta projekta „Zaštita Europske linije života – uspostava Prekograničnog rezervata biosfere duž Mure, Drave i Dunava” u kojem je jedan od suradnika i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije, dana 4. svibnja 2016. godine u Osnovnoj školi Braća Radić u Koprivnici organizirano je i održano predavanje pod nazivom „Monitoring bregunica na rijeci Dravi”. Predavanje je održao naš poznati ornitolog, a ujedno i koordinator monitoringa bregunica, Ivan Darko Grlica iz Prirodoslovnog društva „Drava”.
U uvodnom dijelu predavanja učenicima je predstavljen Program praćenja bregunice i njenog staništa te je napomenuto da se kroz spomenuti monitoring pomoću standardizirane metodologije prate promjene u brojnom stanju bregunice. Provodi ga Prirodoslovno društvo „Drava” u suradnji s Zavodom za ornitologiju, Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti, Hrvatskom agencijom za okoliš i prirodu (HAOP), Javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i nevladinim udrugama. Prema podacima iz tog monitoringa procijenjeno je da je u 2002. godini u Hrvatskoj bilo 25.000–30.000 parova bregunica.
Sustavno praćenje bregunica na rijeci Dravi započelo je 2005. godine. Prema podacima iz 2014. godine procijenjeno da u Hrvatskoj gnijezdi od 6.579 do 8.007 parova bregunica, a u 2015. godini na rijeci Dravi zabilježeno je 3.939 parova bregunica. Najveća zabilježena kolonija tijekom provedbe monitoringa nalazila se na desnoj obali, na 62 rkm rijeke Drave kod naselja Gat, a imala je 5.000 parova bregunica.
U predavanju je napomenuto da je Bregunica (Riparia riparia) vrsta koju prvenstveno ugrožava čovjek uništavajući njena staništa.
Bregunica za svoja gnjezdilišta koristi neobrasle strmo odronjene obale u kojima kopa rupe, a uspješnost gniježđenja raste s veličinom kolonije.
Prva aktivnost na koloniji je kopanje rupa, zatim leženje i hranjenje mladunaca, no pri tom je vrlo važno očuvanje strmih obala, staništa bregunica koju prvenstveno ugrožava čovjek.
Stoga je opravdana činjenica da je upravo bregunica kao jedna od najugroženijih vrsta ptica duž Drave od strane Hrvatskog Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF-a), nevladinih udruga, Prirodoslovnog društva Drava, udruge Zeleni Osijek, Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, udruge Baobab, udruge ZEUS i Matis rafting kluba, proglašena za hrvatsku pticu 2016. godine.
Učenicima je posebno naglašeno da rijeka Drava povezuje pet srednjoeuropskih zemalja čineći „liniju života” za bogat biljni i životinjski svijet čiji je dio i bregunica jedna mala ali nadasve važna vrsta koja nastanjuju njene obale.
Osim ovakvih predavanja o bregunicama, za skupinu djece iz škola koje su suradnici u projektu i to iz Koprivničko-križevačke županije, Međimurske, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije planiran je jednodnevni zajednički odlazak na lokacije gdje obitava kolonija bregunica na Libanovcu i Jelkušu, te su provedene aktivnosti čišćenja i pripreme ključnih lokacija obale potrebnih za dolazak i gniježđenje bregunica, te brojne druge promotivne aktivnosti s ciljem očuvanju rijetkih i ugroženih staništa i jedinki ugroženih ptica – bregunice.