Javna ustanova u okviru projekta LIFE RESTORE for MDD započela uklanjanje IAS vrsta čivitnjače, zlatnice i japanskog dvornika

U okviru projekta LIFE RESTORE for MDD Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima na području Koprivničko-križevačke županije započela je uklanjanje nekoliko IAS biljnih vrsta i to čivitnjače, zlatnice i japanskog dvornika. Njihovo uklanjanje je provedeno na 10 lokacija unutar projektnog područja koje se nalazi u dijelu zaštićenog područja Regionalnog parka Mura-Drava u blizini mjesta Legrad u Koprivničko-križevačkoj županiji. Lokacije uklanjanja utvrđene su „Studijom prijedloga aktivnosti za edukaciju, uklanjanje i praćenja biljnih invazivnih stranih vrsta na području aluvijalnih šuma u blizini ušća Mure u Dravu u dijelu Regionalnog parka Mura-Drava u Koprivničko-križevačkoj županiji“, koju  je Javna ustanova prethodno izradila u sklopu spomenutog projekta. U spomenutoj Studiji temeljem od strane stručnjaka i Javne ustanove obavljenog monitoringa za svaku pojedinu lokaciju utvrđene su IAS vrste koje na njoj rastu, te su dane smjernice i predloženi načini i metode za njihovo uklanjanje. Cilj tih aktivnosti je na ukupno 20 ha očuvati i obnoviti ciljni stanišni tip 91E0 aluvijalne šume, koji je jedan od ciljnih stanišnih tipova projektnog, a ujedno i Natura 2000 područja HR5000014 Gornji tok Drave. Svrha spomenutog uklanjanja IAS vrsta je umanjiti i ublažiti njihov negativan utjecaj na autohtone vrste, koje su karakteristične za spomenuti ciljni stanišni tip aluvijalnih šuma. Uklanjanje svih spomenutih IAS vrsta obavljeno je mehaničkom metodom koja je uključivala malčiranje i košnju, te ručno uklanjanje rezanjem i čupanjem. Za spomenute aktivnosti Javna ustanova je dodatno angažirala vanjske izvođače koji imaju adekvatnu mehanizaciju, opremu i alate i to Hrvatske šume d.o.o. i komunalno poduzeće LEKOM GRAD d.o.o. Sve spomenute aktivnosti uklanjanja IAS vrsta predstavljaju prvu fazu uklanjanja IAS vrsta u projektnom području projekta LIFE RESTORE for MDD u Koprivničko-križevačkoj županiji, a te aktivnosti planiraju se nastaviti ovisno o ponovnoj obraslosti tim IAS vrstama područja s kojeg su one uklanjane. U okviru spomenutog projekta ta aktivnost planirana je kontinuirano do kraja rujna 2028. godine.

Projekt je su-financiran sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili CINEA. Ni Europska unija ni CINEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Facebook
Twitter
LinkedIn