Stratosferski ozonski sloj posebno je važan sloj za preživljavanje svih živih bića na Zemlji jer sprječava prodor štetnog UV zračenja sa sunca do površine Zemlje. Kako bi se podigla svijest o važnosti zaštite ozonskog sloja, 1987. godine u Montrealu je međunarodnom suradnjom znanstvenika, vladinih institucija i nevladinih udruga usvojen jedan od najuspješnijih međunarodnih sporazuma u zaštiti okoliša: Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski sloj, te se od tada svake godine dana 16. rujna obilježava kao Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja.
Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja je: „Montrealski protokol: Unaprjeđenje klimatskog djelovanja.“
Tom temom želi se podići svijest o napredovanju Montrealskog protokola, od samo zaštite ozonskog omotača, do alata za klimatsko djelovanje. Prema procjenama UN-a, u 37 godina od provođenja Montrealskog protokola potrošnja tvari koje oštećuju ozonski sloj smanjena je za 98%.
Europska unija u svojoj vodećoj ulozi protiv klimatskih promjena ima za cilj smanjenje emisije stakleničkih plinova za najmanje 55% do 2030. godine u odnosu na 1990. godinu, kao i ambiciju da Europa do 2050. godine postane prvi klimatski neutralan kontinent. Također, EU nastoji smanjiti i emisiju fluoriranih stakleničkih plinova.
Za provedbu Montrealskog protokola u Hrvatskoj su temeljem Nacionalnog programa za ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj provedeni brojni projekti kojima se želi smanjiti potrošnja tvari koje oštećuju ozonski sloj i fluorirani staklenički plinovi.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije u okviru svojih radionica i raznih edukacija također aktivno sudjeluje u podizanju svijesti javnosti o značaju ozonskog sloja za život na Zemlji, te važnosti ukidanja potrošnje tvari koje ga mogu oštetiti.