Dana 11. lipnja 2024. godine u Koprivnici je održan sastanak projektnog tima projekta „LIFE RESTORE for MDD – Preserving and restoring floodplain forest habitats along the Mura-Drava-Danube rivers“. To je projekt koji se provodi na 29 lokacija lociranih unutar područja Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Provodi ga 17 projektnih partnera iz pet država Austrije, Mađarske, Hrvatske, Slovenije i Srbije, a glavni koordinator je WWF Austrija. Razdoblje provedbe projekta je od 1. listopada 2023. godine do 30. rujna 2028. godine. Njegova ukupna vrijednost je oko 20.024.000,00 eura. Europska unija sufinancira 67%, a partneri u projektu 33% troškova projekta. Cilj projekta „LIFE RESTORE for MDD“ je kroz različite aktivnosti spriječiti degradaciju, očuvati i obnoviti prioritetna poplavna šumska staništa duž rijeka Mure, Drave i Dunava.
U sklopu sastanka projektnog tima „LIFE RESTORE for MDD“ u Koprivnici obavljen je i terenski obilazak područja Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u blizini ušća Mure u Dravu kod mjesta Legrad u Koprivničko-križevačkoj županiji. Na tom području Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije kao jedan od partnera u projektu provodit će aktivnosti uklanjanja invazivnih stranih vrsta za koje je u tijeku izrada studije monitoringa tog lokaliteta i invazivnih stranih vrsta na njemu. U sklopu spomenutog terenskog obilaska tehnički kontrolor projekta pregledao je područje i točke provedbe aktivnosti uklanjanja invazivnih stranih vrsta koje Javna ustanova planira ukloniti u sklopu projekta. Kako bi sačuvali 20 ha aluvijalnih šuma Javna ustanova na tom području planira ukloniti biljne invazivne strane vrste žljezdasti nedirak (Impatiens glandulifera), amorfu/čivitnjaču (Amorpha fruticosa) i japanski dvornik (Reynoutria japonica) u dijelu Natura 2000 ciljnog stanišnog tipa 91E0 aluvijalnih šuma.
Nakon terenskog obilaska u prostorijama Javne ustanove u Koprivnici svi projektni partneri održali su radni sastanak na kojem je svaki od njih prezentirao svoje aktivnosti, osvrnuo se na njihovu dinamiku, financijske parametre kao i očekivane rezultate, te odgovarao na postavljena pitanja od strane tehničkog kontrolora.
Projekt je su-financiran sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili CINEA. Ni Europska unija ni CINEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.