Svake godine 3. studenog obilježava se kao Međunarodni dan rezervata biosfere. Taj dan obilježava se od 2022. godine, kada je određen Odlukom na 41. zasjedanju Generalne konferencije UNESCO-a. Svrha ovog međunarodnog dana je podizanje svijesti javnosti o značaju brige za okoliš i postizanju ravnoteže između ljudskih aktivnosti i očuvanja prirodnih resursa.
Rezervati biosfere su područja kopnenih, morskih ili obalnih ekosustava koja su međunarodno priznata od UNESCO-vog programa “Čovjek i biosfera” (MAB), radi njihovog očuvanog i uravnoteženog međudjelovanja čovjeka i prirode. Glavna uloga im je očuvanje bioraznolikosti, te poticanje održivog gospodarskog razvoja i znanstvenih istraživanja. U svijetu postoji više od 760 rezervata biosfere koji se nalaze u više od 130 država. Na području Republike Hrvatske nalaze se dva rezervata biosfere i to Rezervat biosfere Planina Velebit, proglašen još 1978. godine i Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, proglašen 2021. godine.
Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav dana 15. rujna 2021. godine na UNESCO MAB ICC sastanku u Abuji (Nigerija) je prvi proglašeni pentalateralni rezervat biosfere u svijetu između pet država Austrije, Slovenije, Mađarske, Hrvatske i Srbije. On predstavlja najveće zaštićeno riječno područje u Europi koje se proteže na gotovo milijun hektara i 700 kilometara riječnog toka. Njegovo proglašenje predstavlja proširenje postojećeg bilateralnog rezervata koji je također od strane koordinacijskog vijeća UNESCO-ovog Programa „Čovjek i biosfera”, 2012. godine proglašen između Hrvatske i Mađarske. Područje Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav između pet država proglašeno je s ciljem očuvanja bioraznolikosti i poticanja održivog razvoja na području koje on obuhvaća.
Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav također se prostire i na teritoriju Koprivničko-križevačke županije gdje obuhvaća 6 posebno zaštićenih područja (Regionalni park Mura-Drava, Posebni ornitološki rezervat „Veliki Pažut“, Spomenik prirode Mali zoološki lokalitet livade u Zovju kod Đelekovca, Spominik prirode Skupina stabala hrasta lužnjaka u Repašu, Značajni krajobraz Čambina, te Značajni krajobraz Jelkuš) i 4 područja ekološke mreže Natura 2000 važnih za očuvanje ptica, vrsta i stanišnih tipova (HR1000014 Gornji tok Drave, HR200364 Mura, HR5000014 Gornji tok Drave i HR200672 Zovje).