2. veljače – Svjetski dan vlažnih staništa

Dana 2. veljače obilježava se kao Svjetski dan vlažnih staništa. To obilježavanje započelo je 1971. godine, kada je u iranskom gradu Ramsaru, od strane predstavnika 18 država iz cijelog svijeta, potpisana Konvencija o močvarnim staništima, tzv. Ramsarska konvencija.
Glavni cilj tog dokumenta je očuvanje vlažnih staništa na Zemlji, koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta, te njihovih zajednica. Do danas Ramsarsku konvenciju potpisale su 172. države svijeta, a Hrvatska je to učinila 1991. godine. Sve potpisnice te konvencije svojim potpisom obvezale su se na opće očuvanje vlažnih staništa na svom teritoriju, te međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju vlažnih staništa. Osim toga, svaka država potpisnica dužna je predložiti i barem jedno vlažno stanište koje je potrebno očuvati i koje će se uvrstiti na Ramsarski popis.  Republika Hrvatska predložila je pet vlažnih područja i to: parkovi prirode Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero, te Posebni rezervat Crna Mlaka i Donji tok rijeke Neretve.

Slogan i tema ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana vlažnih staništa je: Čuvajmo vlažna staništa za našu budućnost. Njime se želi upozoriti na potrebu hitnih akcija za zaštitu i očuvanje vlažnih staništa, za dobrobit svih ljudi i buduće generacije.

Danas vlažna staništa prekrivaju svega 6% Zemljine površine. U njima živi, raste i razmnožava se 40% biljnih i životinjskih vrsta. Ta staništa imaju važnu ulogu u opskrbi vodom i hranom. Važna su za očuvanje bioraznolikosti, ublažavanje klimatskih promjena, filtriranje vode, te služe kao prirodni spremnici CO2 i kao prirodne retencije za visoke vodne valove, čime predstavljaju važan faktor za obranu od poplava.
Vlažna staništa čine ekosustave koji se ubrajaju među najproduktivnija i biološki najbogatija područja na Zemlji i spadaju u najugroženije ekosustave na svijetu. Procijenjeno je da nestaju tri puta brže nego šume, a od 1970. godine do danas izgubljeno je oko 50% vlažnih staništa u svijetu i taj postotak svake godine sve više povećava, te je očuvanje vlažnih staništa jedan od ključnih zadataka ljudi, a koji može pomoći u postizanju ciljeva održivog razvoja do 2030. godine.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije i ove 2025. godine svojim brojnim aktivnostima uključiti će se u obilježavanje Svjetskog dana vlažnih staništa, a tema tih aktivnosti biti će podizanje svijesti javnosti o potrebi očuvanja vlažnih staništa, kao i njihove uloge u očuvanju bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti, te globalnom utjecaju na kvalitetu života.

Facebook
Twitter
LinkedIn