Search
Close this search box.

Održano Javno izlaganja o Prijedlogu Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura-Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže (PU 007) za dio koji se odnosi na Koprivničko-križevačku županiju

U sklopu Javne rasprave Prijedloga Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura-Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže (šifra Plana upravljanja PU 007) dana 14. rujna 2023. godine održano je Javno izlaganje za dio Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura-Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže (u daljnjem tekstu Plan upravljanja) koji se odnosi na Koprivničko-križevačku županiju.
Javno izlaganje održala je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije (u daljnjem tekstu Javna ustanova), a uz predstavnike Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i od njih angažiranih konzultanata iz tvrtke Particip GmbH na njemu su bili prisutni predstavnici važnih, ključnih dionika za područje obuhvata Plana upravljanja u Koprivničko-križevačkoj županiji i to predstavnici Općina Gole, Legrada i Ferdinandovca, te predstavnici Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Upravnog odijela za prostorno uređenje, gradnju, zaštitu okoliša i prirode, Zavoda za prostorno uređenje Koprivničko-križevačke županije, Državnog inspektorata Republike Hrvatske, Ministarstva poljoprivrede – Sektora za privatne šumoposjednike, Osnovne škola „Braće Radić“ Koprivnica, Osnovne škola „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica, Hrvatskog Šumarskog instituta,  Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, PORE – Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije, Zajednice športsko ribolovnih klubova Koprivnica, Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije i Turističke zajednice Grada Koprivnice, Javne ustanove za zaštitu prirode Varaždinske županije, INA-e, te grupa Nexe i Terra Energy.  
Nakon pozdravnih riječi koje je prisutnima uputila ravnateljica Javne ustanove, Željka Kolar, pročelnik Upravnog odijela za prostorno uređenje, gradnju, zaštitu okoliša i zaštitu prirode, Damir Petričević, te Ane Sindik predstavnica Participa GmbH predstavljen je i dnevni red Javnog izlaganja. Napomenuto je da Plan upravljanja zajednički izrađuju pet Javnih ustanova za zaštitu prirode koje upravljaju područjem obuhvata Plana upravljanja i to Javne ustanove za zaštitu prirode s područja Koprivničko-križevačke, Međimurske, Varaždinske, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske županije.
U nastavku Javnog izlaganja Željka Kolar održala je prezentaciju o Prijedlogu Plana upravljanja za dio koji se odnosi na Koprivničko-križevačku županiju. U uvodnom dijelu prezentacije objasnila je  što je plan upravljanja, koja je njegova svrha, te zakonska osnova za njegovo donošenje. Predstavila je da se u obuhvatu Plana upravljanja u Koprivničko-križevačkoj županiji nalazi dio posebno zaštićenog područja Regionalnog parka Mura-Drava, a unutar njega manja zaštićena područja i to: Posebni ornitološki rezervat Veliki Pažut, Spomenik prirode Skupina stabala hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) koji se nalaze u parku koji okružuje zgradu šumarije Repaš, Značajni krajobraz Čambina, te dio Značajnog krajobraza Jelkuš. Također je objasnila da je to područje i sastavni dio ekološke mreže Natura 2000 područja, a u obuhvatu Plana upravljanja u Koprivničko-križevačkoj županiji nalaze se sljedeća područja i to: Mura identifikacijskog broja HR2000364 i Gornji tok Drave identifikacijskog broja HR5000014 definirana kao POVS područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove, te područje Gornji tok Drave identifikacijskog broja HR1000014 definiranog kao POP područje očuvanja značajno za ptice.
Nakon  toga predstavila je viziju i sadržaj Plana upravljanja. Posebno se osvrnula  na poglavlje Plana upravljanja koje se odnosi na upravljanje i koje je u sadržaju Plana upravljanja razrađeno kroz teme i podteme i to: A. Očuvanje prirodnih vrijednosti, B. Održivo korištenje prirodnih dobara, C. Kulturna baština, D. Upravljanje posjećivanjem, interpretacija i edukacija, E. Suradnja s lokalnom zajednicom, te F. Kapaciteti javnih ustanova za provedbu plana. Napomenula je da za svaku od tih tema i podtema definiran je opći i posebni cilj, te pokazatelji i aktivnosti za postizanje tih ciljeva. Osim toga sukladno Pravilniku  o ciljevima očuvanja i mjerama očuvanja ciljnih vrsta i stanišnih tipova u područjima ekološke mreže i Pravilniku o ciljevima očuvanja i mjerama očuvanja ciljnih vrsta ptica u područjima ekološke mreže, za svaku ciljnu vrstu i ciljni stanišni tip propisane su i mjere njihova očuvanja, te su definirane aktivnosti koje je potrebno provoditi kako bi se ciljne vrste i ciljni stanišni tipovi mogli dalje očuvati.
Također ukratko je predstavila i upravljačku zonaciju koja je izrađena samo za zaštićena područja koja se nalaze u obuhvatu Plana upravljanja, te je ona prikazana u poglavlju upravljačke zonacije.
Na kraju prezentacije sudionike Javnog izlaganja je informirala o daljnjim koracima vezanim za donošenje Plana upravljanja, te je napomenula kako je on trenutno u procesu Javne rasprave koja traje od 9. rujna 2023. godine do 8. listopada 2023. godine.
Za vrijeme trajanja Javne rasprave, javnost i zainteresirana javnost svoja mišljenja, primjedbe i prijedloge na Prijedlog Plana upravljanja može dati:

  • upisati u knjigu primjedbi koja će biti izložena na mjestu javnog uvida,
  • davati u zapisnik za vrijeme javnog izlaganja,
  • dostaviti zaključno s danom završetka javne rasprave u pisanom obliku na adresu Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije Florijanski trg 4/II, 48000 Koprivnica ili putem adrese elektroničke pošte info@zastita-prirode-kckzz.hr ,
  • dostaviti zaključno s danom završetka javne rasprave u pisanom obliku s naznakom „Očitovanje na Prijedlog Plana upravljanja“ na adresu Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, Trg međimurske prirode 1, Križovec, 40315 Mursko Središće ili putem adrese elektroničke pošte pisarnica@medjimurska-priroda.info ,
  • dostaviti zaključno s danom završetka javne rasprave u pisanom obliku na adresu Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije – „PRIRODA Varaždinske županije“, Ulica Stanka Vraza 4, 42000 Varaždin ili putem adrese elektroničke pošte zastita.prirode@vz.t-com.hr
  • dostaviti zaključno s danom završetka javne rasprave u pisanom obliku na adresu Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, Noskovci 2/a, 33523 Čađavica ili putem adrese elektroničke pošte info@virovitica-nature.hr ,
  • dostaviti zaključno s danom završetka javne rasprave u pisanom obliku na adresu Javna ustanova Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije, Županijska 4/III, 31000 Osijek ili putem adrese elektroničke pošte info@obz-zastita-prirode.hr .

Nakon prezentacije sudionici Javnog izlaganja imali su priliku postaviti pitanja te raspravljati o Prijedlogu Plana upravljanja, kao i dati svoja mišljenja, primjedbe i prijedloge, te ih upisati u knjigu primjedbi koja je bila izložena na mjestu Javnog izlaganja.

Facebook
Twitter
LinkedIn